Tarifler

FISTIK EZMELİ KURABİYE AŞIK OLMAYA HAZIR MIYIZ? Sadece 3 Malzeme ile

3 MALZEMELİ KURABİYE AŞIK OLMAYA HAZIR MIYIZ? 💕🍪

Kurabiye gün içinde tüketmekten keyif aldığımız, tadı ve pratikliği ile insanlara mutluluk veren küçük ve lezzetli tatlılardan. Bu gün size yapımı ile zahmetli olmayan sadece  3 malzeme  ile basitçe yapacağınız Fıstık Ezmeli kurabiye tarifi vereceğiz.  Tatbiki yine başrolde Alune Fıstık Ezmesi var. Bu tarifte kullandığımız fıstık ezmesi Alune Max Şekersiz Fıstık Ezmesi.

Fıstık ezmesi besleyici yağ, protein ve lif bakımından zengindir. Her %100 gr da Enerji:  654kcal, Protein :  26gr, Besleyici Yağ: 5,4 gr Lif:  8,5gr içerir ayrıca. Alune Fıstık Ezmleri Osmaniye fıstıkları ile üretilen coğrafi işaretli üründür. Bu sebeple ithal Fıstıklara göre daha lezzetli ve besleyicidir.

Geçelim Şimdi tarifimize.

Malzemeler(10-12 adet):

•1su bardağı çeviz (fındık veya badem de olur )
•1 şu bardağı yulaf unu
•4 yemek kaşığı Alune Max Şekersiz Fıstık Ezmesi
•1.5 yemek kaşığı bal veya pekmez
•60 gr sütlü çikolata

Yapılışı:

Cevizler rondoda çekilir, çikolata benmari usulü eritilir. Tüm malzemeler karıştırma kabına alınır.
Kıvamı videodaki gibi oluyor.. Şekil verilecek kıvama gelmesi yeterli. Elle yuvarlaklar yapılır ve tepsiye dizilir. Çatalla şekillendirilir. 170 derecede turbo ayarda 10-15 dakika pişirilir. Ardından erimiş çikolataya batırılır.. Ben üzerine biraz da ceviz içi koyarak süsledim.
Çikolatanın tadı bize baya yetti çünkü %60 kullandım. Ama baktınız çikolatanın tadı yetmiyor o zaman biraz daha bal veya pekmez ekleyebilirsiniz.. Ama bence eklemenize gerek kalmayacak da ben yine söyleyeyim..
(krizlere birebir, aşırı yetiyor)

Afiyet olsun 💫

#fıstıkezmesi #fındıkezmesi #kurabiye #sağlıklıatıştırmalıklar #diyet